close
تبلیغات در اینترنت
داستان امام رضا(ع)

شمس هشتم

  شنیده ای كه می گویند هرگاه به زیارت سلطان خراسان، مولای خوبان و ضامن غریبان حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) رفتی و حاجتی در دل داشتی، آن امام را 3 بار به جان جوادش قسم بده تا حاجتت به نگاه ولایی امام رضا(ع) برآورده شود! قصه این است كه در چنین شبی آنقدر امام هشتم از تولد دردانه اسلام، مسرور و شادمان گشتند كه قابل وصف نیست و در هیچ روایت و گفتار و كلام و تعریفی نمی گنجد.     ما ایرانی ها امشب دست توسل به دامان مولایمان امام رضا(ع) می زنیم و ایشان را به جان…

امام رضا (ع) می فرمایند : بهترین بندگان خدا کسانی هستند که هر گاه نيكى كنند خوشحال شوند، و هرگاه بدى كنند آمرزش خواهند، و هر گاه عطا شوند شكر گزارند و هر گاه بلا بينند صبر كنند، و هر گاه خشم كنند درگذرند.
جستجوگر پیشرفته



  شنیده ای كه می گویند هرگاه به زیارت سلطان خراسان، مولای خوبان و ضامن غریبان حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) رفتی و حاجتی در دل داشتی، آن امام را 3 بار به جان جوادش قسم بده تا حاجتت به نگاه ولایی امام رضا(ع) برآورده شود! قصه این است كه در چنین شبی آنقدر امام هشتم از تولد دردانه اسلام، مسرور و شادمان گشتند كه قابل وصف نیست و در هیچ روایت و گفتار و كلام و تعریفی نمی گنجد. 
    ما ایرانی ها امشب دست توسل به دامان مولایمان امام رضا(ع) می زنیم و ایشان را به جان مولود این ساعات عزیز قسم می دهیم و عرضه می داریم: 
    یا امام رضا(ع) شما سایه سر مایید، ولی نعمت مایید، باران رحمت الهی بر این سرزمینید، ما با وجود شما در كشورمان، احساس تقرب بیشتری به آستان مقدس اهل بیت(ع) داریم. ضامن آهو! ولادت دردانه تان حضرت باب المراد جوادالائمه(ع) را به محضر شما و مادر بزرگوارش هزاران بار تبریك می گوییم و از شما طلب می كنیم دل های ما را به نور ولایت و محبت جوادت نورانی و آرام بگردانی آمین. 
    
    در زمانی كه یاس و تردید، دامان ذهن های حیرت خورده را تاریك ساخته بود؛ لطف الهی بر صفحه منور عترت محمدی(ع) ساطع شد و كوثر ثانی آل طاها، یعنی حضرت ابن الرضا، جوادالائمه(ع) جهان را به قدوم مبارك خود روشن ساخت. 
    از آنجا كه سن شریف امام رضا(ع) به 50 سالگی نزدیك می شد و هنوز آن حضرت فرزندی نداشت، یاوه گویان، جاهلیت پدران گذشتگان خود را زنده كردند و به آن حضرت نسبت ابتر بودن، دادند و با اشاعه این شبهه، درصدد ایجاد زلزله ای شرك آلود در ساختار عقیدتی و فكری معتقدان به ولایت و امامت بودند كه ناگهان خبر میلاد امام جواد(ع) دل های مومنان را شاد و ایمان آنان را راسخ تر و استوارتر ساخت.آنگاه كه امام جواد(ع) در نقابی از نور متولد شد،(1) پدر بزرگوارش او را در آغوش كشید و نقاب را از روی زیبایش كنار زد و فرمود: تو همان مولود مبارك هستی كه جدم رسول خدا از آن خبر داد و فرمود: من فدای او گردم.(2) 
    ابن اسباط و عبادبن اسماعیل می گویند در هنگام ولادت امام جواد از پدربزرگوارش سوال كردیم مولود مبارك همین است؟ حضرت فرمودند: «هذا المولود الذی لم یولد فی الاسلام اعظم بركه منه»(3) خدای سبحان به امام رضا(ع) دردانه ای را عطا فرمود كه چشمه جوشان جود بخشش الهی بود. جود و بخشش آن حضرت تا آنجا وسعت یافت كه مردم عراق آن حضرت را «باب المراد الی الله» می خواندند. 
    در جود و بخشش آن حضرت همین بس كه امام رضا(ع) ایشان را به حق پدر بر فرزند قسم داد و فرمود: ای اباجعفر از تو می خواهم وقت خروج از خانه از دری بیرون روی كه دست همه نیازمندان به تو برسد و همراه خود طلاو نقره داشته باش تا هیچ نیازمندی از پیش تودست خالی برنگردد.(4) 
    امام جواد(ع) در عنفوان كودكی به مقام منیع امامت نائل شد و این معنا در ادامه اعجاز الهی در ارسال حجج آسمانی در سنین كودكی است و قرآن كریم در سوره مریم به آن اشاره می فرماید «و آتیناه الحكم صبیا»(5) 
    با وجود سن كم، ابهت و جلالت قدر حضرت به حدی بود كه احدی جرات نداشت آن حضرت را با اسم خطاب كند و همگان امام جواد(ع) را با كنیه «اباجعفر» خطاب می كردند. 
    نقل است در آغاز دوران امامت، در حالی كه برحسب ظاهر حضرت در سنین كودكی بودند، در مسجد پیامبر(ص) در مدینه از منبر پیامبر بالارفته و بر آن قرار گرفتند و خطبه ای رسا در معرفی خود به امامت مردم ایراد فرمودند و مردم را از ژرفا و بسط علم و دانش و توانایی خود باخبر نمودند.(6) 
    عمق و بلندای هدایتگری آن حضرت را می توان در جریان تزویج دختر مامون جست وجو نمود. در جلسه خواستگاری، مامون عباسی، تعیین صداق و مهریه را بر عهده امام جواد(ع) گذارد و حضرت چنین فرمودند: من خوش ندارم مهریه زنان امت پیامبر بالاتر از مهریه مادرم فاطمه باشد و خداوند از زندگی كسانی كه مهریه آنان و زنان و دخترانشان از صداق و مهر مادرم بیشتر است بركت را دور می كند؛ به همین جهت من مهریه دختر تو را تعلیم «ادعیه الوسائل من المسائل» كه دعایی مجرب برای برآورده شدن حوایج است و از پدرانم به من رسیده، قرار می دهم. این دعا را مرحوم حاج شیخ عباس قمی در انتهای مفاتیح آورده است و تلاوت آن بسیار سفارش شده است و حقیقتاً اقسام ده گانه این دعا، بهترین كلاس اخلاق گرایی است. امام جواد(ع) با این حركت لطیف ترین و زیباترین روش هدایت و تربیت را تبیین فرمود. به راستی اگر پسران ما بدانند برای ازدواج مهمترین گزینه، دانایی و دانش است كه به عنوان مهریه از آنها طلب می شود و دختران ما به این حقیقت مودب شوند كه از خواستگاران خود تعلیم دانش را طلب نمایند، جامعه ما چه حال و هوایی پیدا می كند!قرآن كریم برتری را در تقوا مداری معرفی می فرماید، امام جواد در راستای تربیت قرآنی مردم این معنا را به زیباترین و لطیف ترین وجه، تحقق بخشید و خود آن حضرت پیشگام برترین تقوا مداری بود. شیخ صدوق می نویسد از شدت تقوا آن حضرت را تقی لقب دادند. (7) 
    نقل است مردی با دیدن ظاهر آن حضرت (رنگ لباس) در دل خود جسارتی نسبت به آن امام همام روا داشت، حضرت نزدیك او شدند و آهسته فرمودند: «اتق الله اتق الله... لم افتیت الناس بما لاتعلم» (8) تقوا پیشه كن و درباره مردم آنچه را كه یقین و علم نداری بر زبان جاری مكن و نسبت به آن نظر و حكم مده. 
    یكی دیگر از روش های تربیتی یادآوری آداب صحیحی است كه قبلاً انسان آموخته است. دعبل خزاعی، شاعر برجسته اسلامی می گوید، یك وقت از امام رضا عبایی را هدیه گرفتم ولی حمد خدا را به جای نیاوردم. حضرت مرا سرزنش كرد، این مسئله گذشت تا این كه یك روز از دست مبارك امام جواد صله و هدیه ای گرفتم و گفتم الحمدلله، حضرت فرمودند: «تادبت»، مودب شدی! و در سفارشی فرمودند: «در جلوی مردم دوست خدا و در خلوت تنهایی دشمن خدا مباشید». آری این نفاقی است كه خیلی ها گرفتار آن هستند.امام جواد در ادامه وصیت پیامبر اكرم در این باب كه مردم به قرآن و عترت تمسك جویند تا منحرف نشوند، این معیار را تبیین و پاسداری نموده و فرمودند: پیامبر به خدای سبحان و امیرالمومنین به پیامبر و ما ائمه هدی به امیرالمومنین و امت پیامبر برای هدایت یافتن باید به ما تمسك جویند. (9) فلذا در پاسخ مردی كه ادعا كرد خداوند از پیامبرش پرسید از فلان صحابی خود سوال كن از خدایش راضی است یا خیر؟ فرمود: این كلام تو با روح قرآن بیگانه است و پیامبر فرمود هرچه ازمن نقل می شود را به قرآن و سنت من ارجاع دهید، اگر مخالف بود آن را رها سازید، مدعی گفت: این حرف با كجای قرآن در تعارض است. حضرت این آیه را تلاوت كرد. ولقد خلقنا الانسان و تعلم ما توسوس به نفسه و نحن اقرب الیه من حبل الورید. (10) 
    علامه مرحوم مقرم در كتاب «النظره السریعه الی حیاه الجواد الائمه» می نویسد: شخصی از حضرت در معنای یتیم پرسید، امام فرمود: مردم چه می گویند (این خبر از احترام آن حضرت به آرا و نظرات عمومی می دهد و اینكه اگر لازم بود امام دست به تكمیل و اصلاح می زند) آن شخص پاسخ داد: به كسی یتیم می گویند كه یكی یا هردوی از والدین خود را از دست داده باشد، حضرت فرمود این یتیم نیست، بلكه كسی است كه از نعمت والدین دور افتاده، یتیم واقعی كسانی هستند كه دستشان از دامن امام زمانشان كوتاه است. این تاكید و ارجاع به كتاب و عترت، برای نشان دادن راه صحیح هدایت است. سخن پایانی این كه با ثامن الحجج، ما ایرانیان سایه نشین انوار ضریح اقدس تو هستیم، و خود فرمودی كه هركس مرا به حق جوادم قسم دهد او را ناامید برنمی گردانم. اكنون در آستانه ولادت جوادت تو را به حق او قسم می دهیم حاجات ما را سریعاً برآورده به خیر بفرما كه به فتوای فرزندت ما یتیمان واقعی هستیم پس «فاما الیتیم فلاتقهر» (11) 
    
    1- بحارالانوار، ج50، ص1 
    2- ارشاد، ج2، ص279 و بحارالانوار، ج50، ص21 
    3- بحارالانوار، ج50، ص2 
    4- عیون اخبارالرضا، ج2، ص8 
    5- مریم: 12 
    6- بحارالانوار، ج50، ص108 
    7- معانی الاخبار 
    8- بحار الانوار. ج 50. ص85 
    9- بحار الانوار. ج50. ص88 
    10- ق16 
    11- ضحی 90

منبع : tebyan.net


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 30
:: موضوعات: داستان ,
:: مطالب مرتبط: حضور به ياد ماندنى , تشنه و دريا , شوق پرواز , قدمى از ميان نور , اگر مشکل داری، به امام رضا توسل کن , داستان ضامن آهو چیست؟ ,
:: برچسب ها: داستان امام رضا(ع) ,
اطلاعات پست
نویسنده : امیرحسین خدایاری
تاریخ : [یکشنبه 24 فروردين 1393 ] [ 17:37]
نظرات
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب
پست ثابت تاریخ : چهارشنبه 28 اسفند 1392
انگیزه‏های مامون از ولایتعهدی امام رضا (علیه السلام) تاریخ : چهارشنبه 09 مهر 1393
دلم گرفته یا امام رضا(ع) تاریخ : سه شنبه 18 شهریور 1393
راه حاجت گرفتن از امام رضا (ع) تاریخ : شنبه 15 شهریور 1393
سخنان معصومین درباره امام رضا(علیه السلام) تاریخ : چهارشنبه 12 شهریور 1393
سخنان زیبای امام رضا علیه السلام تاریخ : پنجشنبه 06 شهریور 1393
در دارالشفا امام رضا چه میگذرد؟ تاریخ : دوشنبه 03 شهریور 1393
دلایل شهادت امام رضا(ع) تاریخ : شنبه 01 شهریور 1393
یاران ایرانی امام رضا علیه السلام تاریخ : دوشنبه 27 مرداد 1393
امامت امام رضا(ع) تاریخ : جمعه 24 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام2(قسمت دوم) تاریخ : سه شنبه 21 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام2(قسمت اول) تاریخ : شنبه 18 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام1(قسمت ششم) تاریخ : چهارشنبه 15 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام1(قسمت پنجم) تاریخ : یکشنبه 12 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام1(قسمت چهارم) تاریخ : پنجشنبه 09 مرداد 1393
user خوش آمدید مهمان
progress عضو شوید

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور ؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.

به نظر شما وبلاگ شمس هشتم چگونه است؟




آمار مطالب آمار مطالب
تعدا کل مطالب تعدا کل مطالب : 98
تعدا کل نظرات تعدا کل نظرات : 9
آمار کاربران آمار کاربران
کاربران آنلاین کاربران آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 0

اعضای آنلاین اعضای آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 3
بازدید دیروز بازدید دیروز : 1
ورودی گوگل امروز ورودی گوگل امروز : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته بازدید هفته : 7
بازدید ماه بازدید ماه : 37
بازدید سال بازدید سال : 968
بازدید کلی بازدید کلی : 22,721

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.236.234.60
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :