close
تبلیغات در اینترنت
امامت امام رضا(ع)

شمس هشتم

امامت امام رضا(ع) اعلام امامت علني آن حضرت ، موجب تعجب همگان ، بخصوص شيعيان گرديد، زيرا در دوران امامت پدر بزرگوارش ، شيعيان در نهايت فشار و سختي بودند ، و امام بزرگوارشان هميشه در زندان يا تبعيد به سر مي برد. به همين دليل ، هنگامي كه امام هشتم (ع) آشكارا امامت خود را اعلام کرد،عده اي از ياران آن حضرت به ايشان عرض کردند: «فدايت شويم، امر مهمي اعلام مي فرماييد، از اين ملعون – هارون – هراس نداريد؟» آن حضرت در جواب آنها مي فرمايند :«دست او از من كوتاه است. نمي تواند هيچ…

امام رضا (ع) می فرمایند : بهترین بندگان خدا کسانی هستند که هر گاه نيكى كنند خوشحال شوند، و هرگاه بدى كنند آمرزش خواهند، و هر گاه عطا شوند شكر گزارند و هر گاه بلا بينند صبر كنند، و هر گاه خشم كنند درگذرند.
جستجوگر پیشرفتهامامت امام رضا(ع)

امامت امام رضا(ع)

اعلام امامت علني آن حضرت ، موجب تعجب همگان ، بخصوص شيعيان گرديد، زيرا در دوران امامت پدر بزرگوارش ، شيعيان در نهايت فشار و سختي بودند ، و امام بزرگوارشان هميشه در زندان يا تبعيد به سر مي برد. به همين دليل ، هنگامي كه امام هشتم (ع) آشكارا امامت خود را اعلام کرد،عده اي از ياران آن حضرت به ايشان عرض کردند: «فدايت شويم، امر مهمي اعلام مي فرماييد، از اين ملعون – هارون – هراس نداريد؟» آن حضرت در جواب آنها مي فرمايند :«دست او از من كوتاه است. نمي تواند هيچ آسيبي به من برساند ؛ و او را بر من راهي نيست.»

همچنين جناب محمد بن نسيان (عليه الرحمه) نقل مي كند :

به حضرت ابي الحسن علي بن موسي الرضا (ع) عرض كردم : «شما امر خلافت و امامت خود را آشكار ساخته و به جاي پدر نشسته ايد ، در حالي كه هنوز از شمشير هارون ملعون ، خون مي چكد.» آقا فرمودند : «آن گفتار از حضرت پيامبر اكرم (ص) به من نيرو و جرأت مي بخشد ، كه فرمودند : اگر ابوجهل (لعنت الله عليه) توانست از سر من مويي كم كند ، بدانيد ، من پيامبر نيستم ، و اكنون من به شما مي گويم ، اگر هارون (لعنت الله عليه) توانست مويي از سر من كم كند ، بدانيد كه من امام نيستم.»

 

تقسيم بندي دوران امامت امام رضا عليه السلام

دوران بيست ساله ي امامت آن بزرگوار ، با توجه به خلافت خلفاي عباسي لعنه الله عليهم ، به سه دوره دسته بندي مي شود :

الف) دوره ي اول : دوران خلافت هارون الرشيد (لعنت الله عليه) به مدت 10 سال

ب) دوره ي دوم : دوران خلافت محمد امين (لعنت الله عليه) به مدت 5 سال

ج) دوره ي سوم : دوران خلافت عبدالله المأمون (لعنت الله عليه) به مدت 5 سال

 

دوره اول امامت امام رضا عليه السلام

ده سال اول امامت آن حضرت ، كه همزمان با دوران خلافت هارون الرشيد ملعون بود ، دوران پر بركت و خوبي براي آن حضرت به شمار مي رفت، زيرا هارون به دليل اينكه قتل امام هفتم (ع) دستگاه حكومتي او را به شدت تضعيف كرده بود ، ديگر جرأت دست درازي و جسارت به سوي امام رضا (ع) را پيدا نمي كرد. او از تزلزل حكومتش به شدت خشمگين بود! تا جايي كه ، وقتي يحيي بن خالد برمكي (لعنت الله عليه) شروع به سعايت و بدگويي در مورد امام رضا (ع) نمود ، و به رشيد گفت : «پس از موسي بن جعفر (ع) ، اينك پسرش بر جاي او نشسته ، و ادعاي امامت مي كند.» هارون ملعون كه به شدت از قتل امام پيشين ، وحشتزده و خشمناك بود ، با تندي گفت : «آنچه با پدرش كرديم ، كافي نيست؟ مي خواهي يكباره شمشير بردارم ، و همه علويان را بكشم!»

حضرت امام رضا (ع) نيز با بهره گيري از اين فرصت ، و بدون اظهار تقيه يا مخفي كردن امامتشان ، به طور علني به رفع مشكلات شيعيان مي پرداختند ، و سخنانشان به شرق و غرب ارسال مي شد. چنانچه گذشت و خواهد آمد و طبق فرمايش آن حضرت ، تا وقتي كه رشيد ملعون زنده بود ، نتوانست كوچكترين تعدي به آن حضرت داشته باشد. سرانجام ، هنگامي كه هارون ملعون براي سر و سامان دادن به اوضاع آشفته ي خراسان به اين منطقه آمده بود ، مرد. پس از او ، پسرش محمد امين (لعنت الله عليه) در بغداد به جاي او نشست ، و به اين ترتيب دوران خلافت نامشروع وي شروع شد.

 

 

دوره ي دوم امامت امام رضا عليه السلام

امامت همزمان با خلافت غاصبانه ي امين ، كه اين دوران همراه با نزاع و جنگ قدرت بين دو برادر ، يعني مأمون و امين بود ، پنج سال طول كشيد. در اين دوره نيز امام (ع) روزهاي خيلي خوبي را گذراندند ، و شيعيان تحت فشار نبودند. آنها آزادانه به امام خود رجوع مي كردند ، و گره از امور خويش مي گشودند. امام (ع) در اين دوره همانند جد بزرگوارش ، امام صادق (ع) به نشر علوم آل محمد (ع) پرداختند.

 

دوره ي سوم (دوران ولايتعهدي) امامت امام رضا عليه السلام

در سال 198 هجري ، امين طي درگيري با برادرش مأمون ، كشته شد ، و اختيار كامل كشور اسلامي به دست مأمون غاصب افتاد. پس از شروع حكومت نامشروع مأمون ، وضعيت زندگاني امام رضا (ع) نيز تغيير كرد. مأمون پس از استقرار حكومت ، در اولين فرصت ، حضرت رضا (ع) با دعوتي اجباري به مقر حكومتي خود ، يعني طوس آورد ، و با اجبار و تهديد ، آن حضرت را وادار به قبول ولايتعهدي كرد. اين مسأله ، براي به قدرت رساندن آن امام همام (ع)نبود ، بلكه مأمون چندين هدف را با اين نقشه دنبال مي كرد : اول ، مي خواست امام عزيز شيعيان را كاملا تحت نظارت و نفوذ خود داشته باشد ، تا خيالش كاملا از جانب او راحت باشد. دوم ، با اين فكر مكارانه‌ي خود ، مي خواست توجه سادات و علويين و محبت مردم خراسان را به سوي خود و حكومتش جلب كند. مأمون در قتل برادرش بسيار زشت عمل كرده بود ؛ تا جايي كه ، مدت ها سر برادر خود را بر چوبي سوار كرده ، و مردم را مجبور به لعن بر او مي كرد. در نتيجه ، اين موضوع تأثير بسيار نامطلوبي در اذهان مردم به جاي گذاشته بود. بنابراين ، مأمون مي خواست با بهره گيري از چهره ي محبوب يادگار آل مرتضي (ع) موجب تحكيم پايه‌هاي حكومتي خود شود. سوم ، مي خواست با قبولاندن امر ولايتعهدي به آن حجت الهي ، موجب خواباندن شورش ها ، و جلب توجه و محبت علويان و فرزندان آل فاطمه (ع) شود.

به هر حال ، آن امام عزيز با دلي ناشاد و خاطري ناآرام ، از جوار قبر مبارك جدش رسول خدا (ع) جدا شد ، و با خانواده خود خداحافظي نمود. ايشان در حالي كه خود واقف به سختي ها و مشكلات اين سفر غريبانه ، و در نهايت ، شهادت در ديار غربت بودند ، عازم طوس شدند.

مغول سيستاني (ره) مي گويد : در آن حال كه رجاء بن ابي ضخاك ملعون (لعنت الله عليه) مأمور بردن كاروان امام رضا (ع) به طوس شده بود ، هنگام حركت كاروان ، به محضر مبارك آن حضرت شرفياب شدم. آن حضرت ، خاندان خود را گرد آورده بود ، و از آنها مي خواست كه براي او گريه كنند. ايشان به آنها مي فرمود : «من ديگر به ميان خانواده‌ام بر نخواهم گشت.» آن گاه وارد مسجد رسول خدا (ع) شدند ، تا با پيامبر (ع) وداع كنند. حضرت چندين بار وداع مي كرد ، و باز به سوي قبر مبارك پيامبر اكرم (ع) باز مي گشت و با صداي بلند مي گريست! مغول سيستاني (ره) مي گويد : در اين حالت خدمت آن حضرت (ع) رفتم ، و سلام كردم. ايشان خطاب به من فرمودند : «مغول ! به من خوب نگاه كن ! من از جدم دور مي شوم ، و در غربت ، جان مي سپارم ، و در كنار هارون (ملعون) دفن مي گردم.»

سرانجام ، با اصرار و فشار زياد آن بزرگوار ، رجاء بن ابي ضحاك پذيرفت كه از طريق مكه و عراق به سوي خراسان بروند. آنها با گذشتن از شهرهاي : بصره ،‌ خرمشهر ، اهواز ، اراك ، قم ، ري و نيشابور ، در دهم شوال سال 201 هجري به مرور وارد شدند.

به هر حال ، اگرچه آن حضرت در آخر عمر مباركش به امر ولايتعهدي حكومت هم نايل شدند ، اما با توجه به شواهد موجود ، سخت ترين دوران عمر مبارك حضرت ، همين دوران بوده است. اين نتيجه ، از سخنان مبارك آن حضرت بر مي آيد ؛ چنانچه روزي خطاب به مأمون (لعنه الله عليه) كه با وجود باطن لبريز از بخل و كينه ، مرتب نسبت به آن حضرت اظهار محبت مي كرد ، فرمودند : «اين امر ولايتعهدي ، هرگز نعمتي برايم نيفزود. من وقتي در مدينه بودم ، دست خطم در شرق و غرب نجوا مي شد. در آن موقع ، اسب خود را سوار مي شدم ، و آرام در كوچه‌هاي مدينه راه مي پيمودم ، در حالي كه در مدينه كسي از من عزيزتر و مهمتر نبود.» اين سخن ، خودگواه بر آزار و سختي هايي بوده كه در دوران ولايتعهدي به طور پنهاني بر امام (ع) وارد مي كردند ، و كسي از شيعيان هم متوجه نمي شد. آن امام عزيز نيز به خاطر حفظ مصالح شيعيان ، هرگز اين مشكلات را ابراز نمي كردند.

بالاخره ، آن افعي خطرناك ، نيش سمي و كشنده ي خود را بر امام مظلوم و غريب شيعيان وارد كرد ، و به شكلي كاملا مرموزانه ، آن وجود مبارك را مسموم كرد و به شهادت رساند. خود حضرت قبل از شهادت ، از قاتل ملعون خود به شيعيان خبر داد ، و توصيه كرد كه فريبكاري هاي مأمورن ملعون ، موجب پوشيده شدن حق نشود. آن حضرت به طور مرتب به ياران و اصحاب نزديك خود مي فرمود : «فريب سخنان او را نخوريد ! به خدا سوگند! هيچ كس جز او مرا به قتل نمي رساند ؛ ولي چاره يي جز صبر ندارم ، تا آن روز كه دوران زندگي‌ام به سرآيد.»

منبع : tebyan.net


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 183
:: موضوعات: آشنایی با امام , زندگي نامه امام ,
:: مطالب مرتبط: آشنایی با امام رضا علیه السلام(قسمت دهم ، شهادت امام رضا علیه السلام) , آشنایی با امام رضا علیه السلام (قسمت نهم ، امام رضا علیه السلام در خراسان) , آشنایی با امام رضا علیه السلام (قسمت هفتم ، شخصیت سیاسى امام) , آشنایی با امام رضا علیه السلام (قسمت ششم ، شخصیت علمى امام ) , آشنایی با امام رضاعلیه السلام(قسمت پنجم ، شخصیت معنوى امام) , آشنایی با امام رضاعلیه السلام (قسمت چهارم ، امام در نگاه شاعران) , آشنایی با امام رضاعلیه السلام(قسمت سوم ، شخصیت امام) , آشنایی با امام رضاعلیه السلام (قسمت دوم ، نام های امام) , آشنایى با امام رضا علیه السلام (قسمت اول) , آشنایی با امام رضا علیه السلام (قسمت هشتم , حدیث سلسلة الذهب) ,
:: برچسب ها: امامت امام رضا(ع) ,
اطلاعات پست
نویسنده : امیرحسین خدایاری
تاریخ : [جمعه 24 مرداد 1393 ] [ 21:39]
نظرات
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب
پست ثابت تاریخ : چهارشنبه 28 اسفند 1392
انگیزه‏های مامون از ولایتعهدی امام رضا (علیه السلام) تاریخ : چهارشنبه 09 مهر 1393
دلم گرفته یا امام رضا(ع) تاریخ : سه شنبه 18 شهریور 1393
راه حاجت گرفتن از امام رضا (ع) تاریخ : شنبه 15 شهریور 1393
سخنان معصومین درباره امام رضا(علیه السلام) تاریخ : چهارشنبه 12 شهریور 1393
سخنان زیبای امام رضا علیه السلام تاریخ : پنجشنبه 06 شهریور 1393
در دارالشفا امام رضا چه میگذرد؟ تاریخ : دوشنبه 03 شهریور 1393
دلایل شهادت امام رضا(ع) تاریخ : شنبه 01 شهریور 1393
یاران ایرانی امام رضا علیه السلام تاریخ : دوشنبه 27 مرداد 1393
امامت امام رضا(ع) تاریخ : جمعه 24 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام2(قسمت دوم) تاریخ : سه شنبه 21 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام2(قسمت اول) تاریخ : شنبه 18 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام1(قسمت ششم) تاریخ : چهارشنبه 15 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام1(قسمت پنجم) تاریخ : یکشنبه 12 مرداد 1393
سخنانی گرانبها از امام رضاعلیه السلام1(قسمت چهارم) تاریخ : پنجشنبه 09 مرداد 1393
user خوش آمدید مهمان
progress عضو شوید

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور ؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.

به نظر شما وبلاگ شمس هشتم چگونه است؟
آمار مطالب آمار مطالب
تعدا کل مطالب تعدا کل مطالب : 98
تعدا کل نظرات تعدا کل نظرات : 9
آمار کاربران آمار کاربران
کاربران آنلاین کاربران آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 0

اعضای آنلاین اعضای آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 72
بازدید دیروز بازدید دیروز : 1
ورودی گوگل امروز ورودی گوگل امروز : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته بازدید هفته : 76
بازدید ماه بازدید ماه : 106
بازدید سال بازدید سال : 1,037
بازدید کلی بازدید کلی : 22,790

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.236.234.60
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :